$article->name

6 krokov ako oživiť trávnik po zime.

aby bol Vás trávnik svieži a hustý

 

1. Vyhrabeme ho - lístie,vetvičky stromov,odumreté časti porastu a miesta napadnuté hubami vyhrabeme oceľovými hrabľami. Ako sme trávnik na jeseň zazimovali,tak sa na jar prebudí...spod snehovej prikrývky vykukne všetko,čo sme na jeseň zanedbali.

 


2. Prevzdušníme ho - v hustom trávniku vzniká plsť z odumrtých stebiel trávy,ktorá bráni prísunu vzduchu.Na malých plochách stačia na jej odstránenie prerezávacie hrable,na väčších je lepšie použiť vertikutátor.Tým dosiahneme prerezanie trávnika do hĺbky niekolko milimetrov a následné zahustenie.


3. Upravíme jeho okraje - zjednodušíme si tak kosenie. Rýľom zarovnáme mačinu tak,aby jej okraje nezabiehali do záhonov,chodníkov a na iné plochy. Trávnik olemujeme plastovými oddelovačmi,alebo betónovou dlažbou.

 4. Doplníme prázdne miesta - holé plochy zničené hubami,snežnou plesňou,alebo našimi 4-nohými miláčikmi sa nezacelia samy. Najrýchlejšie riešenie je narezať si sadzačom cibuľovín zátky z mačiny trávnika na mieste,kde nám nebude vadiť dočasné estetické narušenie,tieto miestá zarastú rýchlo. Zátky zahrabeme do pôdy na holé miesta v trávniku a polejeme. Menej efektívnym spôsobom je dosiatie, pri ktorom skypríme hrabľami holé miesto,dosejeme trávnaté semeno a zavalcujeme.


5. Naštartujeme ho živinami - prevzdušnený trávnik potrebuje na jar prísun živín,aby sa prebudil v plnej sile. Môžme použiť dostupné hnojivá,alebo si pripraviť svoje: Do prázdneho suda navrstvíme do dvoch tretín vyzretý kompost a zalejeme ho dažďovou vodou. Približne po 12-tich hodinách sa živiny z kompostu vylúhujú do vody.Sitkom vyberieme hustú usadeninu,ktorú môžme použiť ako hnojivo do záhrady a vzniknutým tekutým hnojivom zalievame trávnik.   

 


6. Naštartujeme kosačku - keď pominú silné mrazy,približne posledný marcový týždeň, začína sa sezóna kosenia. Na prvé kosenie je najvhodnejšie použiť vretenovú
kosačku z požičovne,alebo dokonale nabrúsiť nože,aby sme jemnému porastu ublížili čo najmenej.

Pavel Víglaský - Záhradníctvo Kanaán Sliač

  • Obchodné meno: Iplatforma s.r.o.
  • Sídlo: Klokoč 28, 962 25
  • IČO: 47387874
  • DIČ: 2023849080
  • Účet: 2943010051/1100
  • Klokoč 1, 962 25
  • info@kvalitnesluzby.sk

  • Okr. súd Banská Bystrica,
    odd. Sro, vl. č. 24823/S